Hare Krishna Valley

Saabusime 21.01 õhtupoolikul. Esimesel ristmikul valleys on kaks suunda – loomade pelgupaik/kodu ja viljaaiad ning tempel ja ashramid. Ashramid on tavalised elamisruumid. Meid paigutati Balarama ashramisse, kus elavadki tavaliselt vabatahtlikud. Selle kõrval on kohe Krishna ashram. Enne meie saabumist oli neil nädalavahetusel olnud suur festival, üle 100 inimese olevat olnud kohal, niiet esmaspäeval olid kõik veel natuke väsinud suurtest tegemistest, samuti saime vabaks teisipäevase päeva. Nii esmaspäeval kui teisipäeval pesin siin hulgaliselt voodipesu. Tuba, mille me endale saime, oli rohkelt täis riideid, maha visatud musti riideid, aluspesu, kõike mida üks mees ja tema poeg võivad laiali jätta. Nad pidid tagasi tulema “millalgi”, aga elu läks natuke teist teed pidi ja see mees on nüüd üldsegi vanglas.

Toa saime siis pärast põhjalikku koristamist ja tolmu võtmist endale, ilmselt 5st toast pea ainsana siin, mis ei ole magala laadses mõõdus narivooditega. Teisipäeval tegime veel “mõne”tunnise Civi mängu ja päeval saatsime veel mingeid CVsid ja kirju ära. Meie esimesel hommikul siin koputas ja astus kohe ka sisse üks põhielanikest siin HK orus, kes tuli “neid” asju siit toast ära võtma. Olime pannud kõik asjad üles kappi ja ka allapoole maha kõrvale, mis mahtus. Tal polnud õrna aimugi, et keegi siin toas üldse on, niiet ka tema sai üllatuse osaliseks ja ütles, et tuleb siis paar tundi hiljem uuesti. Sorteerisime riided suurtesse, mustadesse kottidesse(7-8tki) ja nii meil kapp lõpuks tühjaks saigi. Meil vabatahtlikest oli siin veel Max, hipi argentiinlane, Michelle, kes tundus hästi eemalolev ja mitte väga suhtleja (nägimegi ainult poolteist päeva), Alan või Aron või Adam, ikka veel ei tea, mis ta nimi on, kes on nagu semi-permanent orus, musklis turske tätoveeritud vend, kes igapäevase tööna tegeleb maa-arhitektuuriga ümberolevatest väikelinnades ja külades ja siis õhtuti koristab siin ja on hästi selline muhe ja konkreetne inimene.

Sain siis kohe ülesandeks meile toidulist koostada, mida meil kappidesse oleks vaja. Listis oli juba piim ja hommikusöögikrõbinad, lisasin siis veel banaanid, porgandid, jahu, tomat, kurk, muna, sibulad, küüslauk ja ilmselt midagi veel, järgmine päev tuli siis hommikul välja üldsegi, et Krishna usu järgijatel on välistatud just need viimased kolm asja minu nimekirjas, lisaks muidugi lihale, mida me teadsime. Selleks ajaks olime me jõudnud juba hommikusöögiks teha banaani pannkooke munaga, (ostsime spets hommikusöögiks eelmine õhtu). A. ütles, et mune ei tohi siin hoida, keeta ega praadida, ega üldse midagi nendega teha, peidke need kappi ära, et Keshava ei näeks ja kui teete, siis tehke neid kuskil mujal, aga mitte siin köögis. Kus mujal, see jäi mainimata.

Eelmine õhtu käisime veel kohalikus kohvikus The BlackPearl Cafe – vaevalt sa mõnes kesklinna kohvikus saad tasuta jääkohvi, kui neil pole hetkel päris kohvi pakkuda – ühtlasi ma sõin ilmselt oma elu parimat falafeli wrappi. Lihtsalt nii hea. Väikestes kohtades on ikka oma võlu!

Kolmapäev, meie esimene päris vabatahtliku päev siin. Jah, need banaanipannkoogid, eksole, no need olid julgelt igatahes külmkapi riiulil taldriku peal. Kell 9 saime Ristoga endale ülesandeks korjata ära põllult kahelt-kolmelt realt parajas suuruse väiksed suvikõrvitsad ja pärast seda veel kurke, õigemini õunkurke, milliseid nagu polnudki ma varem näinud, täpselt nagu väikesed kollased kõrvitsad. Lisaks rohisime veel tükk maad, et kurgikesed saaksid paremini kasvada. Kell 12 läksime kõik meie kolm plus boss templi kõrvale olevasse kööki ja hakkasime koos lõunat tegema.

Midagi ei tohi köögis süüa, ega üldse tegelikult süüa, nt ka siis kui korjad mingeid aiasaadusi. Süüa saab siis, kui ohverdus on tehtud jumalale. Suchi ja Muchi – köögis on köögiasjad ja õues on söömise asjad. Oma söögiasjadega ei tohi kööki minna, sest see on räpane. Pärast söömist ja seda siis kindlasti enne kööki minemist, tuleb suu ja käed korralikult puhtaks pesta ja siis on sul õigus kööki minna. Köök on püha ja süüa me teeme Krishna jumala meeleheaks, mitte enda tahtmiste rahuldamiseks. Söök, mille me tegime oli imehea. Riis, karrikaste läätsedega, juurviljade mix brokkoli, omakorjatud suvikõrvitsate, porgandite, paprikaga ja mingi hea kastmega. Kõige ägedam oli pätsikestest “naanide” tegemine – taigna pall patsutatakse laiaks ringiks, siis kuumale äärteta panni peale ja siis eraldi lahtisel tulel ühte ja teistpidi – need läksid õhku täis ümmarguseks palliks ja siis rätiku alla ruttu sooja. Nii põnev. Lisaks veel salat: kurk/lehtsalat ja kaste( meeldetuletus:tahini, balsamiäädikas, sidrun, sool, pipar, oliiviõli, oregano). Siis oli meil kaks tundi pausi ja kella 16st hakkame õhtuks süüa tegema.

Natuke teistmoodi õhtu, pärast söömist oli veel chantimine – riituslaulude laulmine ja Krishna ülistamine ja jutuajamine. Õhtuks tegime riisi, zucchini-kõrvitsa püreesuppi, cherry dumplinguid ehk siis isetõusvast jahust palle, mis on ghee(piimalt kooritud või aga mitte tapamajade loomadelt?) sees friteeritud ja kirsi kastmega üle valatud. Lõunast oli meil veel alles juurviljade pada ja salatit.

Pärast söömist läksime templisse istuma ja chantima, meid oli umbes 8, kolm meist vabatahtlikud. Lauldi erinevaid ülistuslaule ja siis ka nende põhimantrat ühe kindla nimega trummi ja mini taldrikute saatel:
Hare Krishna Hare Krishna
Krishna Krishna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Siis lugesime paar paragrahvi ja arutasime nende üle. I am the strength of the strongest – algas esimene paragrahv. Mõte seisnes selles, et kõik anded või võimukus, rikkus ja ka näiteks rikkasse perre sünd on antud Krishna, jumala poolt ja neid antud “asju” tuleb kasutada jumala meeleheaks, tehes teistele head ja aidates luua midagi paremat. Sest see mis on sulle antud võidakse hetkega sult ära võtta. Keshava tõi näiteks maailma parima poksija, kes ütles, et ta on maailma parim, the greatest ja seda selle pärast et see anne on talle antud ülevamalt poolt. Tagant järgi ma mõtlen, et mis head on nüüd sellest poksimisest aga ju siis oli mõte selles teadustamises, et jõud ja anne tuleb ülevalt. Samas paragrahvis oli veel tõdemus, et Krishna kõige kõrgemate standardite järgi ollakse seksuaalses vahekorras vaid lastesaamiseks ja mitte enese rahuldamiseks, sest keha on vaid maapealne vorm ja seks on ainult keha rahuldamiseks ning viib meie hinge jumalaga ühenduses olemisest kaugemale. Rääkisime ka tänapäeva tööstusest ja sealhulgas ühest paljudest reklaamidest, kus reklaamitakse köögipindade plaate ja keset kööki seisab bikiinides naine. Ehk siis miks? Miks ta seisab bikiinides keset kööki, see pole nagu tavaline situatsioon. Seks kontrollib meie aju, mõtteid, kehasid ja inimesed on väga kehades kinni, mis on ainult hetkeline osa meie hinge teekonnast kõrgemale.

Teine loetud paragrahv – Põhiideed Goodness, Passion, Ignorance. Krishna usu põhimõte, nagu mina sellest aru sain, seisneb selles, et me kõik oleme osa teisest ilmast. Meie hinged tahtsid tulla uudistama, mis on maa peal teisiti, ja Krishna ütles: “Minge”. Aga selleks, et tagasi tulla on meil vaja “kaarti” ja seega kõik inimesed on nii-öelda natuke eksinud, ehk meie hinged otsivad midagi. Tagasiteed paremuse poole. Seega on erinevaid viise kuidas inimesed oma teid käivad. Headus – mis tõstab sind end spirituaalset kõrgemale tasandile ja saad paremini aru endast ja ümberolevast maailmast. Kirglikkus – ehk siis ahnuse edasiviiv jõud, materiaalse vajaduse täitmise soov. See võib viia hinge pimeduse poole ehk siis Ükskõiksusesse, kus inimene enam ei tea, kes ta on, miks ta nii teeb, rääkides varastamisest, vägistamistest, kõige hullemal juhul tapmisest jm kriminaalsetest tegudest. Inimene ja tema hing ei ole enam jumalaga ühenduses.

Kui sa ei usu jumalasse siis ava silmad. Kuidas tuleb seemnest suur puu? Kuidas tuleb nii pisikesest asjast midagi nii suurt ja võimast?
Krishnad kujutavad oma jumalat ette sinist värvi karjapoisina, kellele meeldib vilepilli mängida, koos oma sõpradega tantsida ja jutustada, ja muidugi ka karjamaal loomadega koos olla.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: